Büyük Savaş Başlıyor!

Büyük Savaş Başlıyor!

savas1Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri’nin ortak olarak başlatacağı büyük harekat gündeme bomba gibi oturdu…

Amerika Birleşik Devletleri’nin dış işleri bakanı John Kerry’nin “Suriye’nin kuzey sınırının yüzde 75’i kapanmış durumda. Türklerle geri kalan 98 kilometreyi kapatmak için operasyona giriyoruz…”

Suriye ve Irak’ı IŞİD terör örgütünden temizlemek için başlatılacak hava operasyonunun son aşamasına gelindi. Özellikle Rakka ve Cerablus kentlerine havadan operasyon gerçekleştirecek. Bu operasyonda yardımcı olarak Özgür Suriye Ordusu’da yer alacak.

Operasyon Diyarbakır ve İncirlik Hava Üsleri tarafından kumanda edilecek. Amerika Birleşik Devletleri dışişleri bakanı John Kerry, bugün Paris‘te yaptığı “Önümüzdeki günlerde birlikte bazı adımlar atılacak” yaklaşık bir aydır hazırlıkları sürdürülen harekatın başlayacağının sinyalini verdi. Son bir ay içinde 12 dolayında F-15 uçağı İncirlik hava üssünde konuşlandırıldı. NATOgörevi çerçevesinde balistik füze savunma yeteneğine haiz AEGIS destroyeri 30 Ekim’de Aksaz’daki deniz üssüne geldi. Bunun yanısıra USS Donald Cook dahil 4 savaş gemisi de Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin savunmasına takviye görevi için bulunuyor.
 

Dubakim | Hobiforum

John Kerry, “Suriye’nin kuzey sınırının yüzde 75’i kapanmış durumda. Türklerle geri kalan 98 kilometreyi kapatmak için operasyona giriyoruz” dedi.
Fransa’nın başkenti Paris’te CNN televizyonuna konuşan Kerry, Suriye’de IŞİD terör örgütüne karşı yürütülecek operasyonlar hakkında açıklamalarda bulundu.
1154576_620x410Amerika Birleşik Devletleri’nin dış işleri bakanı John Kerry’nin Paris’te ki konuşmasından satır başları: 
Kerry, “Sincar bölgesini kurtardık. Yakınlarda bulunan topluluklara doğru hareket ediyoruz. Rakka’da Fransa ve Rusya‘nın artan saldırıları söz konusu” diye konuştu. Türkiye’yle Suriye’nin kuzeyinde birlikte hareket ettiklerini belirten Kerry, “Suriye’nin kuzey sınırının yüzde 75’i kapanmış durumda. Türklerle geri kalan 98 kilometreyi kapatmak için operasyona giriyoruz. Büyük çaba sarf ediyoruz. Özel kuvvetlerimizle bölgedeyiz. IŞİD’in üzerinde daha fazla baskı oluştuğunu düşünüyoruz” ifadesini kullandı.
Paris’te gerçekleştirilen saldırılar hakkında “Normal değil, normal olmayacak, normal hale gelmeyecek” diyen Kerry, IŞİD’le mücadelede Rusya ile işbirliğini arttıracaklarını da açıkladı.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir