Cem Yılmaz’ın Ali Baba’sı Sınıfta Kaldı!

Cem Yılmaz’ın Ali Baba’sı Sınıfta Kaldı!

004-1443731553Cem Yılmaz’ın ballandıra ballandıra anlattığı “Ali Baba ve Yedi Cüceler” filmi 13 Kasım’da vizyona girdi. Oyuncu kadrosunda Cem Yılmaz’ın yanı sıra, Çetin Altay, Irina Ivkina ve Zafer Algöz’ün eşlik ettiği, 140 kişilik bir teknik kadroyla çekilmiş.
 

Dubakim | Hobiforum

Belli ki çok emek verilmiş, hatta çekimleri bir hayli de uzun sürmüş.

Gel gelelim filmde ortaya çıkan sonuç tam anlamıyla hayal kırıklığı. Aslında benim için hayal kırıklığı değildi, aksine sonucunu bile bile sinemaya gittim. Oldum olası bana komik gelmeyen, zeka zorlayan espirileri ile ünlü komedyen, bu filminde resmen sert kayaya çarpmış.

Öncelikle filmin içeriğinde bolca küfür ve argo var. Şahan Gökbakar’ı çok küfürlü bulan seyircilerin, Cem Yılmaz’a tepkisi bakalım ne olacak. 

Cem Yılmaz filmde iki farklı karakteri canlandırmış. İlki bahçe cüceleri yapıp satan Şenay Cüccaciye’nin sahibi olan Ali Şenay diğeri ise Boris Mancov adında Bulgar mafyası.

cemyilmaz_azis

Filmde mafya rolündeki Cem Yılmaz, kılık kıyafeti ve tarzıyla birebir Bulgar şarkıcı Azis’i taklit etmiş. 

Aralarında o kadar çok benzerlik var ki, izlerken şaşıracaksınız.

Film aralarında bol bol reklam yapılmış. Pepsi Kola, Periscope gibi firmaların reklamları da dikkatlerden kaçmıyor. Bir de filmde öyle bir espiri var ki, insan bir anda ne olduğunu şaşırıp, ben neredeyim, burada ne işim var diye şaşırıyor. Espiri ne mi? İzzet Altınmeşe espirisi tabiki…

izzet-altinmese-79051404396844O kadar berbat, o kadar korkunç bir espiri yapılmaya çalışılmış ki, resmen şok oluyorsunuz. Yıllar önce Türkiye’den uranyum kaçakçılığını İzzet Altınmeşe’nin yüzündeki ben ile yapıldığını, aslında onun ben olmadığı, uranyum olduğunu dile getirmeye çalışmışlar.
İzzet Altınmeşe’den böyle bir espiri için izin alındımı bilemiyorum ama alınmadıysa şahsen ben olsam dava açardım. İzzet Altınmeşe’ye benzeyen bir adam bulunup yüzüne ben eklenmiş, yurtdışına konsere giderken yüzündeki sözde uranyumla çıkıyor, uranyumu teslim edip tekrar Türkiye’ye geri dönüyor…

Korkunç bir espiriydi.

Genelde filmleri beğenmeyen bir insan değilimdir. Aksine bir çok filmi beğenirim. Ama Cem Yılmaz’da bu durum tam tersi. O kadar zorlayıcı espirileri var ki insanlar nasıl gülüyor şaşırıyorum. Salonda arka bölümde oturan bir abla, filmdeki her espiriye kahkahalarıya, çığlıklarıyla tepki verdi. Nasıl oluyor da bu kadar komik gelebiliyor?

ali-baba-7-cucelerZoraki espirilere, zoraki kahkahalarla mı karşılık verilmeli, yoksa tepkisiz mi kalınmalı çözemedim gitti…

Filmin başından sonuna kadar en fazla 3-4 espiriye gülmüşümdür. Onlarda tabi ki Cem Yılmaz’ın espirileri değildi. Ali Şenay’ın yanındaki İlber ve Bulgar mafyası Boris Mancov’un sevgilisi Veronica isimli karakterlerin filmde başlarına gelen olaylardı.

 

cem-yılmaz-ali-baba-7-cücelerBir de devlete giydirmelerle süslüydü film. Abi sen sinema filmi mi çekiyorsun, devleti protesto mu ediyorsun? Sanatçıysan sanatını yapacaksın, siyasetçiysen gidip Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde siyasetini yapacaksın!

En baştanda söylediğim gibi film beni hiç bir şekilde güldürmedi, heyecanlandırmadı, eğlendirmedi. Aksine sinema çıkışında “bu muydu” diye sorgulattı. Çünkü filmde heryerden, herşeyden alıntılar vardı. En kötüsü de Cem Yılmaz’ın bayatlamış espirileri ve bir türlü rolden çıkamadığı “esnaf” karakteriydi.

İnsanlar o kadar abartıyor ki, sırf Cem Yılmaz filmi diye, zorla gülüyor, beyaz perdede 5 üzerinden 2,2 IMDb’de ise 10 üzerinden 7,2 alıyor. Hatta film eleştirmenleri dahi bu filmi çok iyi bulabiliyor. Acaba rüşvet mi alıyorlar diye soruyorum kendime…

Beğenilmeyen bir film için derler ya; “zaman kaybı” diye… Hem zaman kaybıydı, hem de para kaybı.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir