Gereksiz Sansür Uygulayanlara: Vezir Parmağı

Gereksiz Sansür Uygulayanlara: Vezir Parmağı

Kocasız kalmış, bir köy, 19 yıl beklenen bir gece, Beklenmeyen bir son…

Filmin yönetmenliğini ve senaryosunu Mahsun Kırmızıgül’e, yapımcılığı ise Boyut Film’e ait. Oldukça kalabalık bir oyuncu kadrosunun yer aldığı yapımda başrol yine Mahsun Kırmızıgül’e aitken, kendisine Ali Sürmeli, Selim Bayraktar, Peker Açıkalın, Orçun Kaptan, Levent Sülün, Rana Cabbar, Metin Yıldız, Talat Bulut, Altan Erkekli, Cihat Tamer, Nuri Alço ,Muhammed Cangören, Hayrettin Karaoğuz, Yasemin Yalçın, Gülben Ergen, Ece Uslu, Derya Şensoy, Meral Çetinkaya, Aydan Burhan, Güner Özkul Fatoş Seymen,Suna Selen ve Defne Yalnız’dan oluşan oldukça kalabalık bir oyuncu kadrosu eşlik ediyor.

Üç  kıtaya yayılmış, farklı coğrafyalardan ve farklı kültürlerden insanları tebaası olarak bünyesinde barındıran Osmanlı İmparatorluğu uzun yıllardır bitmeyen savaşlardan yeni bir tanesine daha girmektedir. Ülkenin dört bir yanından eli silah tutan erkekler asker olarak orduya alınır. İmparatorluğun 5 ayrı bölgesinden yola çıkan, farklı kültürlere ait hamallar savaşa giden bu ordunun neferleri olacaktırlar…

Filmde en öne çıkan ve en komik olan karakter bence Yasemin Yalçın. Konuşması biraz “kakılmış” karakterini andırsa da, işi bilen, köylü kadınlara yol yordam gösreten önemli bir karakter aslında.

Gülben Ergen filmde aşırı sönük kalmış, duygusal, dili tutulmuş ve konuşamayan, yıllardır aşkını bekleyen bir karakter ama hiç gitmemiş filme. Aslında diğer kadınlar gibi koca bekleyen, çılgın bir karakter verseler daha iyi olurmuş. Gerdek gecesi dili çözülen Gülben Ergen filmin sonunda mutlu mesut yaşıyor.

Mahsun Kırmızıgül’ün de filmde pek sesi soluğu çıkmıyor. Çünkü kekeme… Aşk sahnelerinde genelde Gülben Ergen ile göz göze konuşuyorlar.

Köyün yaşlı 3 kadını apayrı bir olay. En sonunda kadı iki suyu karıştırıp, beyaz su yaptığı şeyi onlara içiriyor ve keyifleri yerine geliyor 🙂

Film cinsellik ve küfür içerdiği için çocuklara pek tavsiye etmiyorum. Ama filmde emek had safhada. Filmi eleştiren, kötüleyen bazı isimlerin amacı bariz belli. En basit role bile büyük bir oyuncu konulan film, hem kadro, hem görsel hem de sessel olarak aşırı kaliteli. 

Yok Mahsun Kırmızıgül, PKK’ya yardım yapıyor, yok Osmanlı’yı aşağılamış, yok kadınları yerden yere vurmuş diyen tiplerİ asla dinlemeyin. Filmi eleştirmek için önce izlersiniz, ondan sonra yorum yaparsınız. Kimse kusura bakmasın. Orta sınıf komedi / dram filmi, eğlenmek istiyorsanız gitmeniz gereken filmlerden biri… 😉

 

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir